Forum Thread: How to Solve Unit Rate Problems

In this video I will go over how to solve unit rate problems.

Lets first go over we solve for unit rate.
Step 1. Set up a proportion equal to one unit. For example:
If 8 oranges cost 40 cents, what is the cost of 1 orange?
Step 2. Next, cross multiply
Step 3. Solve for x.
Therefore,one orange equals 5 cents
The video works several example problems.

Get the Gadget Hacks Daily

Don't miss any of the cool things your phone can do

Be the First to Respond

Share Your Thoughts

  • Hot
  • Active