In this video the instructor shows how to solve mixture problems using two variables. Usually in these kind of questions the problem statement goes like, if A costs $x for a pound and B costs $y for a pound, in what ratio should they be mixed such that one pound of the new mixture sells for $z a pound. So, in these kind of problems start with a box where you list down all the given data in the form of a table as shown in the video. Now denote the unknown quantity of A and B by two variables and start writing the equations from the available data as shown in the video. Finally solve the equations to obtain the desired result. This video shows how to solve mixture problems.
![Walmart pricing details for raisins and almonds, including a mixture calculation.](https://assets.content.technologyadvice.com/634752531768542366_d06fd24e52.webp)
Just updated your iPhone? You'll find updated Apple Intelligence capabilities, new wallpapers, and enhancements to Calculator, PDF cropping, and Live Voicemail, among other useful features. Find out what's new and changed on your iPhone with the iOS 18.3 update.
Comments
Be the first, drop a comment!